Przygotuj się do sprzedaży – podpowiemy jak!

Zapadła decyzja o sprzedaży nieruchomości… i co dalej?

Przed Tobą kilka ważnych kroków:

  1. Jeśli jesteś jedynym właścicielem nieruchomości przygotuj dokumenty, z których wynika prawo własności (akt notarialny zakupu lub darowizny, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub inne); jeśli dla nieruchomości jest założona księga wieczysta – przygotuj jej numer. Przy sprzedaży nieruchomości ważny może być każdy, nawet historyczny dokument – postaraj się zgromadzić wszystkie w jednym miejscu. Jeśli istnieje jakikolwiek powód, który mógłby opóźnić lub potencjalnie uniemożliwić sprzedaż nieruchomości – Twój pośrednik na podstawie zebranych dokumentów z pewnością pomoże pokonać przeszkody prawne
  2. Jeśli jesteś współwłaścicielem nieruchomości: upewnij się, że wszyscy współwłaściciele wyrażają chęć sprzedaży nieruchomości. Jeśli darzycie się dużym zaufaniem możecie ustalić, aby przy negocjacjach i sprzedaży wszystkich współwłaścicieli reprezentowała jedna osoba. Do sprzedaży nieruchomości będzie potrzebne pełnomocnictwo notarialne od każdego ze współwłaścicieli określające zakres działań objętych pełnomocnictwem. To szczególnie ważne i wygodne, gdy współwłaściciele nie mieszkają w jednym miejscu i dalsze podróże mogłyby utrudnić proces sprzedaży. Zanim oferta trafi na rynek ustalcie wspólne stanowisko odnośnie ceny i warunków płatności.
  3. Porozmawiaj ze specjalistą: dobry, lokalny pośrednik będzie w stanie powiedzieć Ci więcej na temat Twojego rynku nieruchomości niż osoba, do której trafia wiele przypadkowych ofert. Jeśli potrzebujesz realnej wyceny swojej nieruchomości, nie korzystaj z gotowych kalkulatorów ofertowych: pokażą Ci jedynie uśrednione ceny ofertowe z danej okolicy pomijając ważne parametry wpływające na faktyczną wartość rynkową nieruchomości. Wyspecjalizowany pośrednik, znający ceny transakcyjne oraz obserwujący aktualne oferty na rynku, pomoże Ci ustalić właściwą strategię sprzedaży – w zależności od tego, jak szybko chcesz sprzedać swoją nieruchomość.
  4. Zachowaj obiektywizm… – to trudne szczególnie, jeśli włożyłeś wiele pracy i serca w wykończenie swojego domu. Postaraj się krytycznie spojrzeć na nieruchomość i jej otoczenie: czy jest coś, co mogłoby skutecznie zniechęcić potencjalnego nabywcę przed zakupem? Jeśli są to poważne wady i nie zamierzasz ponosić kosztów ich naprawy – nie ukrywaj ich – zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego jako sprzedający jesteś odpowiedzialny za poinformowanie kupującego o wadach. Jeśli usterki są niewielkie, napraw je. Czasem wystarczy tylko posprzątać, wyrzucić niepotrzebne sprzęty – ważne, aby nieruchomość była gotowa na przyjęcie nowego właściciela.
  5. Użyj wyobraźni: przez lata patrzyłeś na swój dom w ten sam sposób. Istnieje możliwość rozbudowy? Sprawdź to – być może Twój kontrahent będzie potrzebował dodatkowej powierzchni, a Ty podsuniesz mu ciekawe rozwiązania.
  6. Bądź cierpliwy i wyrozumiały: wystawiając nieruchomość na sprzedaż możesz spodziewać się bardzo różnych reakcji. Zdarzają się sytuacje, gdy dobrze dopasowana cena oraz brak konkurencyjnych ofert przyciągnie właściwego kontrahenta z dnia na dzień – nie wycofuj się tylko dlatego, że pojawił się tak szybko, poproś o złożenie pełnej oferty zakupu (cena, wysokość zadatku, termin umowy przedwstępnej i końcowej). To dobry znak – w końcu po to właśnie wystawiasz nieruchomość na sprzedaż, prawda? W większości przypadków będziesz jednak musiał poczekać na kupującego, choć właściwa wycena na początku procesu sprzedaży zwiększy szansę na znalezienie nabywcy w czasie nie dłuższym niż kilka miesięcy. Weź również pod uwagę sytuację rynkową – nagłe wahania walut, zmieniająca się polityka kredytowa, a nawet wyniki lokalnych wyborów mogą wpłynąć na tempo sprzedaży nieruchomości.
  7. Poproś swojego pośrednika o feedback: po każdym spotkaniu posłuchaj, jak Twoi potencjalni kupujący ocenili nieruchomość. Zwykle bardzo szczerze przekazują swoje opinie pośrednikowi porównując dotychczas obejrzane nieruchomości – taka informacja będzie dla Ciebie doskonałą wskazówką, czy warto obniżyć cenę, zainwestować w drobne naprawy lub znaleźć inne rozwiązanie, aby zachęcić klientów do zakupu.

Wahasz się, czy jesteś już gotowy do sprzedaży? Zapraszamy do naszego biura w Radości – chętnie opowiemy, jak może wyglądać proces sprzedaży oraz jakie wsparcie możemy zaoferować.